Новина 4

Новина 4

Журнал ____Пасіка _№_11/2014__
 
ТЕХНОЛОГІЇ. ОБЛАДНАННЯ
РОЗБІРНИЙ СТІЛЬНИК –ЕКСПЕРИМЕНТ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ.  
  Пасічник я молодий, але людина поважного віку. Якось серед  колег почув розмову про розбірний стільник, виготовлений у ТОВ „Київбджолопром“.
Чи не могла б редакція на сторінках журналу детальніше розповісти про цю стільникову рамку?
Буду дуже вдячний.
В.Н. Скляренко,
Харківська обл.
 
  Широка аудиторія наших читачів та й бджолярів загалом добре ознайомлена з винаходами директора ТОВ „Київоблбджолопром“ В.П. Домбровського, адже вони відомі не лише серед бджолярів України, а й далеко за її межами. Так, скажімо, за розробленою ним технологією вперше у світовій практиці бджільництва після стерилізації воску, що став мертвим повернуто біологічний захист подібний тому, що створює сама бджола будуючи стільник. У галузі бджільництві цей винахід перевірений практикою, та визнаний одним з найбільш значимих.
  На сторінках нашого журналу ми неодноразово розповідали про цей винахід. Прополісованою вощиною за 14 років (відтоді, як вона відкрита) скористалися тисячі вдячних пасічників, які нині стверджують, що вона дійсно є ідеальною для бджіл.
  Колектив нашого журналу по-особливому ставиться до бджоли і до людей, які трудяться поряд з нею. Ми завжди віддаємо належне тим, хто цього заслуговує не заради реклами, а заради бджоли. Ми переконані, що кожен пасічник ставить експерименти у своєму господарстві з метою глибше зрозуміти бджолу, адже вона не розмовляє, і дізнатися про її секрети буває непросто. У цьому можна переконатися, ознайомившись з публікаціями, які нам надсилають пасічники-практики у вигляді своїх спостережень чи запитань. Отож слово для відповіді на запитання пасічника В.Н. Скляренка надаємо Валерію Петровичу Домбровському:
 
 " - Наш експеримент з розбірним стільником  триває понад 5 років за участю всіх бажаючих з однією умовою, аби об’єктивно звітувати про результат. На мою думку, пластиковий розбірний стільник порівняно з прополісною вощиною та новою розробкою пробіотичної вощини навіть не потрібно розглядати як вагомий винахід. Проте ця робота дала відповідь на ряд питань. Передусім у питанні ставлення бджіл до пластикової вощини і пластикової рамки, які використовуються  за кордоном.
  Пластикову вощину і пластикові рамки ми завезли з Ізраїлю, Німеччини, Франції, Канади та Польщі. Разом з ними проходив випробування розбірний стільник виготовлений в Україні за нашою власною технологією. В ході експериментів ми постійно контактували з виробниками пластикової вощини з різних питань. Це було викликано тим, що бджоли дуже погано освоювали і відбудовували пластикові стільники в тому числі й розбірний стільник.
  Ми перевірили варіанти, коли сім’ї давали рамки з пластиковою вощиною (по дві рамки на корпус в середину гнізда і по краях, через одну з восковою, та інші).  Цікавим був експеримент з роєм, який посадили виключно на рамки з пластика. Результат був вражаючим. Бджоли відбудували між цими рамками воскові половинки стільника і виростили в них розплід. Простір заданий між пластиковими рамками не давав змоги відбудувати звичайний стільник і бджола знайшла вихід – збудувала половинку. При цьому, зверніть увагу, не освоїла пластик, а тільки причепила до нього своє творіння.
  Свого часу я працював за кордоном на пасіці в 3000 бджолиних сімей, де використовували до 5% пластикових рамок. Господар подарував мені кілька ящиків таких рамок. Через декілька років  вияснилося, що бджоли їх дуже погано освоюють на багато гірше ніж те , що я бачив. Пізніше спільними зусиллями з’ясували причину яка криється в породі бджіл. Виявляється, що пластикову вощину тягнуть (правда з горем пополам) італійки та їхні помісі. Наші ж бджоли розумні і довіряють тільки своєму рідному - воску. До речі, правильно роблять. Вони знають, що є зима. Під час зими бджоли, які зимують на пластикових рамках, переохолоджуються, бувають збудженими, споживають більше на 4–5 кг кормів від контрольних. Як зігріваються бджоли в природних умовах? Вони залазять у чарунку і гріють її, вона за рахунок теплоємності воску тримає температуру тому комфортна , а пластик холодний. Можна розглядати всі  аспекти цих досліджень, у процесі яких знайдено слабкі місця і визначено шляхи нових пошуків.  Нам відомо, що негативний результат в науці теж надзвичайно важливий, як, до речі, і в практиці. 
  Розбірний стільник (патент № 18323 UA)  задуманий як своєрідний конструктор, багатофункціональний виріб, який застосовується для отримання:
– личинок трутневого розплоду – сировини, з якої виготовляють гомогенат (іноді його називають трутневе молочко), препарат Білар, ряд біологічно активних добавок і як найцінніший продукт харчування;
–       перги, а за бажання й меду.
  Один розбірний стільник має розміри стандартної напіврамки і складається з 60 прозорих пластинок для трутневих рамок і з 78 – для бджолиних, двох металевих осей і чотирьох гайок. Вага рамки 370 г. Для кочових пасік додається дві деревʼяні стандартні бічні планки від рамки з роздільником Гофмана.
  Як же підготувати стільникову рамку до роботи?
  Нанизати окремі пластинки розбірного стільника на проволоку і проварити у розплавленому воску 3-5хвилин . Витягніть, дайте стекти і застигнути плівці воску після чого можна збирати.
  На довшу вісь L = 470мм (довжина верхньої планки рамки) нанизуються пластинки – сегменти таким чином, щоб вони створювали шестигранні чарунки. На нижню вісь (довжиною 448 мм) вони нанизуються збоку. У самий кінець ставиться деревʼяна планочка з роздільником і закручується гайкою від руки. Надалі під час експлуатації та після зберігання перед застосуванням їх можна кипʼятити, мити водою і підставляти бджолиним сімʼям, у яких передбачається отримувати ті чи інші продукти.
  Застосовувати розбірний стільник можна у вуликах Дадана та українських.
  У даданівських рамку формують з двох зібраних окремо стільників по 150мм, зʼєднуючи їх бічними планками від даданіських рамок, просвердливши в них отвори під чотири осі. Збирати рамки до українських вуликів точно так, як і на лежаки, тільки рамки по 150 мм кріпляться на верхній і нижній брусок, тобто отримуємо вузько-високу.
 Практика показала, що розбірний стільник з трутневими чарунками можна розміщувати в парі з бджолиними і це не позначається на збиранні трутневих личинок. Розбірну напіврамку можна ставити в будь-якій частині рамки, простір над нею або під нею бджоли забудовують – це для тих випадків, коли пасічник працює з іншими нестандартними рамками і вирішив спробувати вмонтувати її в свою систему вуликів.
  Зібрану рамку нічим не обробляємо. Бджоли, прополісують, добудовують її упродовж 6–9 днів і тільки після цього матка починає відкладати яйця. Спостерігалося явище, коли матка відкладала яйця в недобудований стільник, їх бджоли викидали, поки стільник не довели до готовності.
  Для того, щоб отримати вміст стільника, потрібно послабити гайки і повернути сегмент на верхній осі під кутом 45–90 градусів. Постукуючи пальцем по сегменту, струшуємо личинки на піддон. Пергові рамки даємо на осушку від меду за заставну дошку, практикували в рамконос і ставимо на місце, слідкуючи, щоб не було нападу. Перга не завжди легко випадає з чарунок. У таких випадках одні експериментатори підготовлені рамки підсушують у сушарці як пилок. Більша частина учасників експерименту заморожувала у морозилці за температури –18о С.
  Для отримання трутневого і бджолиного розплоду розбірні стільники ставимо у центр гнізда, личинки відбираємо на 7–9 день у чистій кімнаті шляхом виведення сегментів із зачеплення і струшування личинок на піддон. Певні проблеми при цьому створює аскосфероз, який реально може бути у сімʼях. Тому всі подальші дії з личинками варто проводити тільки після огляду. Личинки можна збивати міксером і застосовувати за призначенням нативними, смажити як омлет, сушити, змішувати з медом як маточне молочко або заморожувати за температури мінус 18–20о С.
  Для отримання перги в різних системах вуликів розбірний стільник потрібно розміщувати по-різному. У вуликах лежаках і українських відразу після розплоду, якщо сімʼя зібрана на холодний занос або другим і третім від льотка за теплого заносу.
  Враховуйте те, що в цих вуликах особливо з двома відкритими льотками бджоли можуть складати пергу і в інші рамки. Непогані результати отримані в багатокорпусних вуликах, бджоли намагаються складати пергу в нижніх корпусах. Отже, розбірні рамки під пергу розміщуємо в першому корпусі, при цьому відкритий тільки нижній льоток. Потрібно враховувати, що в місцевостях бідних на пергу, бджоли заносять її з одного боку, тому потрібно розвернути рамку іншим боком  для максимального її заповнення.
  У корпусних вуликах добрі результати дає постановка в перший корпус маломедних розбірних рамок, тоді мед переноситься у верхні корпуси, стимулюючи активну роботу бджіл, особливо навесні під час цвітіння ліщини, верби. Корпус пергових рамок піднімаємо догори і за наявності медозбору, пергу бджоли заллють медом. Такий прийом дозволяє зберегти її від поїдання і стимулює бджіл до принесення пилку. За потреби в перзі ми розкриваємо мед і в активний період корпус ставимо назад, вниз, для просушування. Отримана таким способом перга без заморожування і сушіння є живим продуктом і має велику цінність. Методики її застосування, дози, способи тощо потребують рекомендацій спеціалістів.
  До і під час виробництва цієї продукції категорично забороняється застосовувати будь-які хімічні препарати.
  Зберігати розбірні стільники треба запакованими в корпусах  в сухому приміщенні.
  Як ми проводили випробування розбірного стільника?
  Учасник експерименту мав заповнити анкету, в якій вказати: адресу, прізвище, ім’я, по-батькові, професію, стаж роботи з бджолами, кількість і системи вуликів, які продукти отримував, кількість, свою думку щодо технології, зауваження, пропозиції. Ці дані він висилав нам, а ми у свою чергу після узагальнення результатів надсилали учасникам нову технологію отримання перги, трутневого і бджолиного розплоду.
  Варіант 1. Збираємо вулик з напівкорпусів (дві надставки – отримуємо корпус). Навесні, коли настає тепло, середні сімʼї на 6–7 вуличок пересаджуємо на пластикові стільники (6 штук бджолиних + 1–2 трутневих). Розплід і мед з цієї бджолиної сімʼї ставимо в іншу сімʼю, при цьому підгодовуємо її медом, ще краще медово-перговою пастою.
  Варіант 2. Збираємо рамку на 300 мм з двох напіврамок на загальні бічні планки (від рамки лежака на 300 мм). Розміщуємо у вуликах Дадана другою і третьою рамкою по краях для збирання перги і третьою – для збирання трутневого розплоду. Проводимо також випробування впливу розташування льотка (на теплий і холодний занос). Від себе зауважу, що теплий поки був кращим.
  Варіант 3. У багатокорпусних вуликах стільники спочатку для добудови розміщуємо в корпусі, де є бджоли, прибравши всі рамки, крім рамок з розплодом, для освоєння та добудови пластикових стільників. Бджіл підгодовуємо медом, ще краще медово-перговою пастою. Після того, як бджоли освоять і добудують пластикові стільники, їх можна опускати вниз, розміщуючи в надставці знизу розплоду, тобто над пластиковими стільниками буде стояти корпус з розплодом. Таким чином ми ставимо їх в місця, де бджоли готують бджолиний хліб і концентрують його для використання і зберігання. Трутневий розплід можна отримувати підставляючи трутневі стільники в розплідне гніздо.
  Ми зверталися до учасників експерименту з проханням надіслати описи своїх варіантів та пропозицій. Дослідження тривають. Приєднуйтесь до нас, діліться своїми ідеями з друзями. Про все, що вас цікавить – запитуйте."
 
 
P.S. З моменту отримання патенту, та публікації цієї статті пройшло багато часу, і ось на світ з'явився вулик з якого тече мед. Мало кому відомо, що в основі цього вулика лежить розбірний стільник Домбровського. Різниця лишень в тому, що в ньому пластинки здвигаються відносно одна одної, а не обертаються навколо своєї вісі. 
 
ТОВ „Київоблбджолопром“
вул. Л.Кібенка , м. Боярка, Києво-Святошинський р-н,  Київська обл.,
Відділ збуту:  066 233 09 60,   096 876 90 02 
В робочий час з 8 до 17год тел. 0503122733 Домбровський В.П.
E-mail:  kievpcheloprom@ukr.net
Сайт kievbee.com.ua